Archiv aktualit    [ zpět na úvodní stránku ]
Předvánoční divadlo v Ořechově

Na sobotu 14.prosince jsme si do Ořechova pozvali Divadelní spolek bratří Mrštíků z Boleradic, kteří u nás odehrají pohádkový příběh na motivy Ch. Dickense DUCHOVÉ VÁNOC.
Všichni jste srdečně zváni.

Podzim ve znamení divadelních přehlídek

O letošním podzimu jsme se zúčastnili hned tří divadelních přehlídek v krátkém čase za sebou.
Nejprve to byla 20.září VOSKOVCOVA SÁZAVA, následně 12.října KRAKONOŠŮV DIVADELNÍ PODZIM a nakonec 19.října BUDĚJCKÁ THÁLIE.
Na všech těchto přehlídkách jsme hráli inscenaci NAŠI VAŠI FURIANTI.
Podrobněji na stránce Kde a kdy hrajeme.


PREMIÉRA naší nové inscenace

V letošním roce jsme doposud měli méně představení než je u našeho divadla zvykem. Rádi bychom Vám ale slíbili, že na podzim Vám to bohatě vynahradíme.
Kromě již dříve nasazených her totiž připravujeme novou inscenaci - NAŠI VAŠI FURIANTI , která bude mít premiéru již v neděli 30.září.
Děkujeme, že jste s námi a těšíme se na viděnou.

Připravujeme nové představení.

Koncem listopadu tohoto roku se můžete těšit na premiéru našeho nového divadelního představení  Žebrácká opereta.

Jediné, co zatím prozradíme je, že děj bude zasazen do ryzé současnosti, se všemi jejími vymoženostmi i nástrahami.
Sledujte termíny našich představení a včas si zajistěte vstupenky.
Pozvánka na vernisáž mozaik

Členové našeho divadla se vedle divadelního hraní věnují i různým dalším uměleckým aktivitám,
a proto si dovolíme zde na těchto stránkách uveřejnit i jednu nedivadelní pozvánku.


Mudrování (nejen) nad divadlem

Dovolujeme si zde přetisknout článek publikovaný v Divadelních novinách dne 15.1.2017.
Autor: Jaroslav Tuček


V době studií jsem hrál v Divadle bratří Mrštíků jednoho z žebráků organizovaného gangu zločinců v Žebrácké opeře. Zvídal jsem od starších kolegů: Proč se to dílo uvádí? Žebráci u nás nejsou… Paní Billová se smála: Hele, mladej, je to Brecht a jsou tam nádherné songy. Tak proto.

Jel jsem tramvají plnou zamračených, do sebe pohroužených lidí. Mladí osahávali mobily a chmuřili se také… V Radosti postávaly hloučky návštěvníků. Máme vyprodáno, ale pro vás místo je, řekla paní pokladní.

Nakoukl jsem do programu: Vlastimil Peška: Žebrácká opereta – volně na motivy Žebrácké opery J. Gaye a B. Brechta. – Pokleslé výstupy a písně sepsané v pokleslé době. – Včera, dnes, či zítra. Záměrem Žebrácké operety je dokázat velectěnému publiku, že vše, co mnozí „odborníci“ považují za pokleslé, je dobré, ne-li skvělé k vyjádření ušlechtilých myšlenek, které se zdají být neušlechtilé.

Vmáčkl jsem se na jediné volné místečko čtvrté řady. Sál potemněl a na pestrobarevné, z cárů sestavené revuální oponce jsem slabikoval velká písmena FACEBOOK… Cáry se rozvlnily, mezi písmeny se na předscénu prodrala Schmejdova banda žebráků a šerpami dekorované dámy spolku České vlastenky. Kamelot vykřikoval: Všichni k urnám, volte Müllera. Müller hejtmanem… Žertovalo se, zpívalo a skandovalo: Ať žije facebook! V divácích byla touha bavit se. Smáli se, aplaudovali a svými reakcemi hnali účinkující do ještě „vyšších otáček“.

Peškův kaleidoskop krátkých předvolebních skečů se divákům líbil. Písničky známé z dávných dob se snášely z jeviště, jako něžná pohlazení a tanečky voněly operetou. Na hercích bylo vidět, že je to baví. Snad by i duši vypustili, kdyby na to přišlo, ale ctili míru rozpustilosti, nepřehrávali a především výborně zpívali…

Ořechovští jsou třídou mezi ochotnickými soubory. Rád si s nimi zahraje nejeden profesionál… Karel Hegner vykreslil majitele firmy Žebrák s. r. o. JUDr. Schmejda do podoby bezpáteřního dobráka… Komediálností projevu jej doplňovala Ivana Černá hrající jeho manželku. Pavel Novák okouzlil suchým humorem v rolích korupčníka 1. třídy, šéfa policie a šéfa kamelotů. Nedivil bych se, kdyby si jeho osobitého herectví povšimli televizní a filmoví režiséři… Příjemným hlasovým témbrem kouzlil zpívající Meky Kudla v podání Petra Sekaniny. Skotačivá herečka Helena Dvořáková se úspěšně „přehrává“ do rolí dospělejších žen. Její Polina Schmejdová měla půvab, noblesu i zamilovanost mladé „lady“. Překvapením večera se stal Jaroslav Lorenc v červené čepičce a botičkách starého intrikána Šluse. Kmital jevištěm jako čamrda… Juraj Háder v roli zlodějíčka kandrdase Pepana Šlohla prokazoval opravdovou lásku Polině Schmejdové, cifroval slovácký verbuňk a byl operetně roztomilý. Veronika Pečinková hrající nepřehlédnutelnou plnoštíhlou krasavici s operním hlasovým fondem – Luru Katrovou – sklízela zaslouženě obdiv diváků. Ansámblové scény zvládaly na výtečnou zejména dámy: Libuše Pehalová a Vendula Pešková, kterým snaživě sekundovaly Anna Aujezká, Radoslava Hadačová a Lenka Chybová. Nemohu opomenout ani výkony Jiřiny Kotvrdové, Zdeňka Havlíka, Kateřiny Chmelové, Zdeňka Pehala, Daniela Konečného a benjamínka souboru Martina Majdy.

K bláznivě operetnímu příběhu o volbách, kde kandidáti na post hejtmana přijdou o životy, se podávaly šlágry F. Loewa, R. Piskáčka. J. Strausse, J. Šlitra, K. Weilla, Vlastimila Pešky a dalších. Písničky České panenky, Noční motýl, Bramborové placky se škvarkama strhávaly diváky do stavu nadšení…

Scénické přestavby probíhaly na otevřené scéně bez porušování plynulého děje. Kostýmy vhodně doplňovaly jevištní „balábilé“. Rytmus představení od piána znamenitě dirigoval hrající principál Vlastimil Peška.

Mimořádně veselé představení končilo a diváci nechtěli propustit ořechovské z pódia. Vytleskali si několik přídavků. A tak se zpívalo a jásalo až do velkého výkonu skromného autora, režiséra a hudebníka Pešky. S housličkami v ruce řekl: Dámy a pánové, byli jste lepší než my…

U šatny postávaly zástupy. Poslouchal jsem jejich slova: Ještěže tady máme tuhle naši Radost. Umí dělat srandu. Je to o dnešku a o nás. Člověk se zasměje a odpočine si… Vzpomněl jsem si na paní Billovou. Usmál jsem se. Žebrácká opera u nás rezonuje. Je aktuální…

Vyrazil jsem do mrazivé noci. V tramvaji seděli mlčící zachmuření lidé. Mladší z nich komunikovali s mobily…

Brno – Komín, 11. 1. 2017

Zdroj: http://www.divadelni-noviny.cz/mudrovani-nejen-nad-divadlem-no-211


Obnovené představení !!!

V letošním roce jsme po několika letech opět zařadili do repertoáru naše úspěšné představení Babička v trenkách aneb Aprílová komedie.

Přijďte se s námi zasmát a nechat se vtáhnout do děje bláznivého vaudevillu, který je zasazen do konce dvacátých let minulého století. Hudba inspirovaná foxtrotem, valčíkem a melodikou starých kupletů dodává ději komedie, která se odehraje během jediného aprílového dne, kolorit zvoleného žánru – tedy vaudevillu.

   Termíny všech představení najdete zde.

Předprodej vstupenek na obvyklých místech.
Švédové na zámku ve Valticích

V pátek 13.května jsme měli čest hrát v rekonstruovaném Barokním zámeckém divadle na zámku Valtice naši hru
Jak Švédové L.P.1645 Brno marně dobývali
aneb Bylo nebylo.

Vstupenky bylo možné zakoupit na místě nebo předem v Infocentru SZ Valtice a také na www.zamek-valtice.czNa zájezdu v Českých Budějovicích

Uplynulý podzim jsme měli, co se počtu představení týká, dosti nabitý a procestovali jsme velký kus naší republiky. Následující společné foto je pořízeno po představení v Českých Budějovicích 7.listopadu 2015.Pozvánka na hostující divadelníky

V neděli 22.listopadu 2015 v 18 hodin bude hostovat v Obecním sále v Ořechově
amatérský divadelní spolek Křemen z Bosonoh.
Přiveze k nám komedii Jaroslava Koloděje DĚDEČEK aneb "Musíme tam všichni".
Srdečně vás na toto představení zveme.Přijďte na nás do Radosti

V úterý 15.prosince budeme hostovat v brněnském Divadle Radost s inscenací
Jak Švédové L.P.1645 Brno marně dobývali aneb Bylo nebylo.

Přijďte se s námi před Vánocemi zasmát a odreagovat od běžných starostí.
Předprodej vstupenek již byl zahájen.
Peškiáda ve formě

Říká se, že Peškovu poetiku buď můžete, nebo nemusíte. Má své skalní zastánce i odpůrce. Někdy je to ovšem tak, že poetika si tak nějak sedne ideálně s tématem. Peškovo divadlo je plebejsky dravé divadlo, lidové, skočné, svižné, hudební, dokonale secvičené a energické.. Ořechovské divadlo přivezlo do Kojetína komedii Jak Švédové L.P.1645 Brno marně dobývali aneb Bylo nebylo. Je to do jisté míry revival inscenace z roku 1994, čili o dvacet let později divadlo opět k výročí dobývání Brna. Pamětníci jako Vít Závodský dokonce byli schopni identifikovat, které postavy přibyly a které ubyly.
Legenda o dobývání Brna stala se režisérovi Vlastimilu Peškovi a ořechovským příležitostí k neobyčejně dynamické apokryfní taškařici a hudební frašce, jejímž tématem je hra (hraní si) s legendou a historickými fakty. Rámcovou situací je každoroční „otvírání hrobů“ těch zemřelých, kteří dobývání Brna zažili, ti si pak znovu sehrají události formou groteskní frašky, během níž na sebe berou role jednoho či druhého tábora. Některé historické události jsou ve zběsilém tempu hrány ve více variantách, autor i herci parodizují také zmatení jazyků, k němuž během dobývání docházelo.
Každoročně se otvírají hroby na den výročí, mrtví z nich vyskakují, aby si zahráli, jako to tehdá bylo. Nebo nebylo? Hrají to dravě, některé scénky si vrátí, některé sehrají v jiné verzi. O dějinách jedné války, v níž se Evropa mísila u Brna, generálové stáli proti sobě a museli se dohodnout. V době válečného konfliktu na Ukrajině a vůbec, roztřesené politické situace vůbec, zjevila se tato komedie aktuálnější, než bychom si byli bývali připustili, a to i přesto, že Peška se do žádných aktualizací nepouští.
Peška dokáže být interaktivní, první řady jsou zapojeny do bojů a (na straně Švédů, považte, dobývají molitanovými koulemi brněnské hradby na jevišti. Jde o divadlo syntetické (plné hudby a tance), jak je tomu ostatně u inscenací Vlastimila Pešky zvykem.
Dobývání Brna je příkladem hravého rozehrání historické události, výsostně lidového divadla. Jistá prostořekost Peškova divadla se tak nějak snoubí s tématem, humorem se, pateticky trochu řečeno, bráníme nesmyslnosti války jako takové.

Kojetín 2015

Autor příspěvku je Vladimír Fekar        
dramaturg a básník         
http://fekar.com/vladimir/        
Náš úspěch na přehlídce DIVADELNÍ KOJETÍN 2015

Letos jsme se po 5ti letech opět zúčastnili soutěžní přehlídky.
Ve čtvrtek 19.března, na Josefa, jsme se vydali s naší inscenací Jak Švédové L.P.1645 Brno marně dobývali aneb Bylo nebylo do Kojetína na regionální postupovou přehlídku DIVADELNÍ KOJETÍN 2015.
Atmosféra byla výtečná, diváci skvělí a porota nadšená. Naši radost sice kazilo částečné ochromení souboru nemocemi, přesto jsme z Kojetína odjížděli dobře naladěni. Na vyhlášení cen, nominací a doporučení na 4. Divadelní Piknik Volyně jsme si však museli počkat, jako ostatních 9 soutěžících souborů, až do neděle.
Jsme velmi potěšeni, že se odborná porota rozhodla nominovat na celostátní kolo právě náš divadelní soubor. Spolu s naší nominací pak porota doporučila na 4. Divadelní Piknik do Volyně i Kroužek divadelních ochotníků ze Hvozdné s hrou režisérky a scénáristky Aleny Herman: Kód nula. Gratulujeme.
Více si o celé přehlídce můžete přečít na webu Městského kulturního střediska Kojetín: http://mekskojetin.cz/divadelni-kojetinZveme Vás na naše nové představení
JAK ŠVÉDOVÉ L.P.1645 BRNO MARNĚ DOBÝVALI
aneb
BYLO NEBYLO,
které mělo premiéru v sobotu 6.prosince 2014 v Ořechově.


Termíny všech našich představení sledujte na stránce Kde a kdy hrajeme.

Poděkování za účast Ořechovského divadla
na Krakonošově divadelním podzimu ve Vysokém nad Jizerou
v říjnu 2014.Ze života divadla: