Historie Ořechovského divadlaOřechovské divadlo je proslulý vesnický divadelní soubor, který svojí divadelní poetikou dravého komediantství a velké múzičnosti udivuje diváky nejen po celé České republice, ale i na četných zahraničních zájezdech (Maďarsko, Švédsko, Německo, Anglie, Belgie, Švýcarsko, Chorvatsko). Divadlo má své sídlo ve stejnojmenné střediskové vesnici nacházející se jihozápadně od Jihomoravské metropole - města Brna.

Dnešní špičkový soubor vznikl před více než sto deseti roky z čistého vlasteneckého nadšenítehdejších zakládajících členů, které v počátcích vedl mladý dělník Josef Malý. Na začátku II.světové války bylo nadšení pro divadlo tak velké, že si ořechovští ochotníci postavili na místě staré selské stodoly Prozatímní divadlo.V této, dnes již technicky nevyhovující budově hrál a zkoušel soubor Ořechovského divadla až do roku 2010, kdy se přestěhoval do nových prostor v Obecním sále Kulturního centra Ořechov.

V čele této scény stojí již celých 40 roků profesionální režisér, hudební skladatel,scénograf a dramatik Vlastimil Peška, který vtisknul dnešnímu souboru nezaměnitelnou a ojedinělou tvář. Repertoár Ořechovského divadla je výhradně orientován na titulyveseloherního ražení. Často vychází z autorské dílny svého uměleckého šéfa (Cvokstory, Po všem hovno, po včelách med, Jak Švédové marně Brno obléhali), či z výrazně zpracovaných děl české a světové klasiky (Ubu Králem, Falstaff, Strakonický dudák, Slaměný klobouk, aj.).